Hasznos információk

Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?

Az új számítási módszertannal készült, tehát a 2023.11.01. utáni energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes.

A 2023.11.01. előtt készült tanúsítványok már nem használhatóak fel adásvétel vagy bérbeadás esetén. A 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján.

Kinek kell fizetnie az energiatanúsítványt?

Új épület építése esetén az energetikai tanúsítvány elkészíttetéséről az építtető gondoskodik. Emellett meglévő épület eladása vagy bérbeadása esetén az eladó vagy a bérbeadó kötelezettsége.

Energetikai tanúsítvány lekérdezés online

2023.november 1-től az új energetikai jogszabály hatályba lépésével egyidejűleg a Lechner Nonprofit Kft. egy új e-tanúsítás alkalmazást indít. Kereshet a hiteles energetikai tanúsítványok között.

Itt megtalálja a 2023. november 1. előtti tanúsítványokat is: https://www.oeny.hu/oeny/e-tanusitas/

Európai uniós előírás alapján 2012 január 1-jétől energetikai tanúsítvány készítése kötelező új épület építésekor. Meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ellenérték fejében történő tulajdon átruházása vagy bérbeadása esetén. Ezen kívül 250 m2, vagy ennél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén.

Az ingatlan értékesítés vagy bérbeadáskor a reklámban fel kell tüntetni az energetikai minőség szerinti besorolását.

Energetikai tanúsítvány érvényessége

Az energetikai tanúsítvány 5 évig érvényes. Ha a tanúsítvány hatálya alatt az épületre irányadó jogszabályban meghatározott követelményérték megváltozik, az épület energetikai minőségi osztályba sorolását ismételten el kell végezni, ha a tanúsítvány hatálya alatt eladás, vagy bérbeadás történik.

Elveszett energetikai tanúsítványok pótlása

Előfordulhat, hogy évek múlásával a tulajdonosok nem találják a papír alapú energetikai tanúsítvány. A hiteles energetikai tanúsítványok országos, elektronikus nyilvántartása https://entan.e-epites.hu/ weboldalon található. Üzemelteti a Lechner Nonprofit Kft. Az ingatlan tulajdonosnak kiadják az adatbázisban lévő energetikai tanúsítványokat, ha igazolja a tulajdonjogát.

összesített energetikai jellemző értelmezése

Összesített energetikai jellemző: az épület vagy rendeltetési egység 1 m2-re jutó éves nem megújuló primer energia felhasználása. Magába foglalja az épületben elfogyasztott energián túl azt a mennyiséget is, mely ahhoz szükséges, hogy az energia az épülethez eljusson. Azaz annak előállítási, szállítási és átalakítási energia igényét. Ha az épület megújuló energiát használ, az az összesített energetikai jellemző értékét csökkenti. Ezért az értéke nem hasonlítható össze az épület mért fogyasztásával.

Nem tartalmazza a főzés, a háztartási és irodagépeket, valamint a lakóépületeknél a világítás energiaigényét. Ezért az értéke nem hasonlítható össze az épület mért fogyasztásával.

összesített energetikai jellemző követelményértéke

Lakóépületeknél az összesített energetikai jellemző követelményértéke: 76 kWh / m2 év A CO2 kibocsátására vonatkozó követelmény érték 20 kg/m2 év. A 100 % a közel nulla energiaigényű követelménynek pontosan megfelelő érték. Ez az A2023 kategória. Ha 100 % az épület értéke, akkor teljesítettük a közel nulla energiaigényű épületekre vonatkozó követelményszintet. Ha az eredmény pl. 180 %, az összesített energetikai jellemző értéke 136,8 kWh / m2 év, az ingatlan D2023 kategóriába kerül, ekkor nem közel nulla energiaigényű az épület.

Az energetikai tanúsítvány eredménye magába foglalja az épületben elfogyasztott energián túl azt a mennyiséget is, mely ahhoz szükséges, hogy az energia az épülethez eljusson, annak előállítási, szállítási és átalakítási energia igényét is.

Az energetikai tanúsítvány egy eszköz, amely a lakás energetikai tulajdonságairól tájékoztat. Megmutatja az épület vagy a lakás összesített energetikai jellemzőjét, vagyis az 1 m2-re jutó éves nem megújuló primer energia felhasználását, és a CO2 kibocsátás értékét. A közel nulla energiaigényű épületek követelményhez képest százalékban kifejezve.

A tanúsítvány megmutatja, hogy milyen szintű az adott épület energiahatékonysága a közel nulla energiaigényű kötevelményekhez képest. A skála a legkedvezőbb „A+++2023” kategóriától a legkedvezőtlenebb „I2023” kategóriáig terjed. Az A+++2023 kategória értéke nullánál kisebb szám is lehet. „A2023” kategória a mindenkori energetikai követelményszintnek éppen megfelelő épületet jelenti.

Meglévő épület adásvétele vagy bérbeadása esetében nem kell megfelelni a közel nulla energiaigényű szintenek. Ilyenkor egy állapotot rögzítünk, hogy milyen osztályba kerül az ingatlan. Vagyis egy régebben épült ingatlannak nem kell megfelelnie a mai követelményeknek.

Meglévő épület bővítése, vagy új épület építése és használatbavételekor viszont meg kell felelni a követelményeknek.

Hogyan kell kiszámolni az energiafogyasztást?

A számítási módszertan alapján, ami a kormany.hu oldalról is letölthető. A kormany.hu lap alján a közérdekű információk és adatoknál kell keresni. Vagy közvetlenül ezen a linken: https://kormany.hu/dokumentumtar/epuletek-energetikai-jellemzoinek-meghatarozasa-szamitasi-modszer-2

Energiatanúsítás esetén az alábbi lépéseket kell követni:

  1. Az épület rendeltetésének, alapadatainak meghatározása.
    2. Geometriai adatok meghatározása, beleértve a csatlakozási élhosszakat is.
    3. A szerkezetek elemi követelményeihez kapcsolódó értékek meghatározása (átlagos és egyenértékű hőátbocsátási tényezők).
    4. Az épületszerkezetekre, a nyári túlmelegedésre és az épülettechnikai rendszerelemekre vonatkozó elemi követelmények ellenőrzése.
  2. Az épület felület/térfogatarány számítása.

Épület felületbe (A) beszámítandó a kondicionált tereket határoló valamennyi szerkezet felülete: beleértve a teljes talajjal, szomszédos épülettel, energetikailag nem védett nem kondicionált helyiségekkel érintkező felületeket; a belméretek alapján számolva. A felületbe (A) nem számítható be az azonos épületen belül külön fűtött rendeltetési egységek közötti szerkezetek, vagy az önálló rendeltetési egységen belüli felületek.

Az épület térfogat (V) fűtött épülettérfogatot jelent, annak légtömör szerkezetekkel határolt hányadát belméretek szerint számolva, beleértve az 1,9 m belmagasság alatti térrészek térfogatát is. Az épülettérfogatba nem számolandó a tartózkodástól légtömör szerkezetekkel elzárt búvóterek térfogata; ilyen például a légtömör álpadló alatti vagy légtömör álmennyezet feletti tér.

  1. Nettó fűtési és hűtési hőenergia-igény számítás
  2. A fűtési rendszer energiafelhasználása

7.1. A fűtési rendszer által fedezendő nettó hőenergia igény meghatározása energiahordozónként
7.2. Rendszer veszteségek meghatározása
7.3. A rendszer hőenergia felhasználásának meghatározása energiahordozónként
7.4. A rendszer villamos segédenergia felhasználásának meghatározása

  1. A használati melegvízellátó rendszer energiafelhasználása

8.1. Nettó hőenergia igény meghatározása
8.2. Rendszer veszteségek meghatározása
8.3. A rendszer hőenergia felhasználásának meghatározása (égéshő alapon) energiahordozónként
8.4. A rendszer villamos segédenergia felhasználásának meghatározása

  1. A szellőző rendszer energiafelhasználása
    9.1. A légfűtéssel fedezendő nettó hőenergia igényének meghatározása (előfűtés, utófűtés, látens hő külön-külön)
    9.2. Rendszer veszteségek meghatározása
    9.3. A rendszer hőenergia felhasználásának meghatározása (égéshő alapon) energiahordozónként
    9.4. A rendszer villamos segédenergia felhasználásának meghatározása
  2. A hűtési rendszer energiafelhasználása

10.1. Rendszer veszteségek meghatározása
10.2. A rendszer hőenergia felhasználásának meghatározása energiahordozónként
10.3. A rendszer villamos segédenergia felhasználásának meghatározása

  1. A világítás villamos energiafelhasználásának meghatározása, mely lakó és szállás jellegű épületek (a továbbiakban együtt: lakóépületek) esetén elhagyandó
    12. Az épület saját rendszereiből származó nyereségáramok meghatározása
    13. Az épület komplex indikátorainak meghatározása (pl. fajlagos megújuló, nem megújuló, teljes primerenergia felhasználás, szén-dioxid kibocsátás) a nettó kondicinált alapterület egységére fajlagosítva
  2. A referencia épületre vonatkozó számítások elvégzése és a referenciaépület komplex indikátorainak meghatározása (a komplex indikátorokra vonatkozó követelményértékek meghatározása); Lakóépületek esetén a referenciaérték adott, meghatározása csak szimuláció esetén lehetséges és szükséges;
    15. A követelményeknek való megfelelés ellenőrzése, nem megfelelés esetén az épület áttervezése

 

Energiatanúsítás esetén a leírt lépéseket kell követni a következő különbségekkel:

  • Önálló rendeltetési egység tanúsítása esetén a fajlagos hőveszteség tényező számítása elhagyható.
  • Egyéb rendeltetésű (nem lakó vagy szállás jellegű) funkciójú önálló rendeltetési egység tanúsítása esetén egyszerűsített esetben az önálló rendeltetési egységre kell elvégezni a referencia számításokat.
  • A számítás kiegészül utolsó pontként a kategóriába sorolással és a tanúsítvány kiállításával.

Egyszerűsített és részletes számítás

A számítás során egyszerűsített vagy részletes számítási módszerek között lehet választani. Az egyszerűsített és részletes módszerek alkalmazása között számítási lépésenként megengedett dönteni.

Hozzászólások lezárva.